معرفی زبان برنامه نویسی پایتون

 

معرفی زبان پایتون

در قرن 21 هستیم و دنیای دیجیتال تشکیل شده از برنامه ایی که هرکدامشان با زبان برنامه نویسی منحصر به فردی نوشته و طراحی شده اند. در این بین زبان برنامه نویسی پایتون چند سالی است که در بین برنامه نویسان و علاقه مندان به این حوزه محبوب شده است . به طوری چندی بیش و با توجه به آمار سایت  stack over fellow در صدر محبوب ترین زبان برنامه نویسی قرار گرفت .

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی شیءگرا، تفسیری، سطح بالا، و همه منظوره است. فلسفه اصلی طراحی پایتون «خوانایی بالای کد» است و نویسه‌های فاصله خالی در آن معنادار هستند و مکرر استفاده می‌شوند. ساختار زبانی و دیدگاه شیءگرا در پایتون به گونه‌ای طراحی شده‌است که به برنامه‌نویس امکان نوشتن کد منطقی و واضح (بدون ابهام) را برای پروژه‌های کوچک و بزرگ می‌دهد. بیشتر بخوانید:  آموزش کتابخانه پایتورچ همچنین به پایتون زبان چند سکویی گفته می شود . زیرا این زبان را میتوان در وب ، موبایل و دسکتاب استفاده کرد .

تاریخچه زبان برنامه نویسی پایتون

این زبان توسط خیدو فن روسوم که یک برنامه نویس هلندی است معرفی و اولین بار در سال 1991 عرضه شد . پایتون اواخر دهه ۱۹۸۰ (میلادی) در مؤسسه ملی تحقیقات ریاضی و رایانه در کشور هلند توسعه داده شد. هدف خیدو از توسعهٔ پایتون ایجاد جانشینی برای زبان برنامه‌نویسی ABC بود. پیاده‌سازی پایتون در دسامبر ۱۹۸۹ آغاز شد .  در حال حاضر خیدو فن روسوم مسئولیت رهبری پروژهٔ پایتون را به یک انجمن راهبری پنج عضوی که خود نیز یکی از اعضای آن است داده‌است .

پایتون ۳ در ۳ دسامبر ۲۰۰۸ منتشر شد این نسخه بازنویسی عمده‌ای از نسخهٔ قبل بود که سازگاری عقبرو را شکسته بود. بسیاری از ویژگی‌های عمدهٔ آن به پایتون 2.6‎.x و 2.7‎.x پیش‌انتقال داده شدند. نسخه‌های منتشر شده از پایتون ۳ ابزار 2 به 3 را دارند که کار ترجمهٔ کد پایتون ۲ به پایتون ۳ را (حداقل تا حدودی) انجام می‌دهد.از سال ۲۰۱۵ مقرر شد نسخه‌های پایتون ۲٫۷ تنها تا سال ۲۰۲۰ پشتیبانی شوند نام پایتون از گروه کمدین بریتانیایی مانتی پایتون که سازندهٔ پایتون خیدو فان روسوم به آن علاقه‌مند بود گرفته شده‌است. اشاره به مانتی پایتان در فرهنگ پایتون و کدهای آن به وفور دیده می‌شود . برای مثال در پایتون spam and eggs به جای فوبار به عنوان متغیرهای فرانحوی به کار می‌رود.در مستندسازی رسمی پایتون نیز به روال‌های مانتی پایتون اشاره می‌شود. 

علت به وجود آمدن زبان برنامه نویسی پایتون

کارشناسان متعددی در مورد علت به وجود آمدن زبان برنامه نویسی پایتون نظرات متعددی دارند. از جمله مهمترین آنها می توان به راحتی در یادگیری، نزدیک بودن به زبان انسان، کمک به حل مسائل پیچیده و راحت کردن بسیاری از کار ها، قابلیت انعطاف پذیری بالا در زبان پایتون، خوانایی بالا و فهم توسط عموم افراد جامعه، قابل اجرا در تمامی پلتفرم ها و در نهایت؛ ایجاد زبانی واحد برای استفاده در تمامی زمینه ها، از جمله اهداف مهم به وجود آمدن زبان پایتون بوده است.

زبان های خواهر و برادر پایتون

منظور از زبان های خواهر و برادر زبان پایتون؛ زبان هایی است که از نظر ساختار و به اصطلاح syntax شبیه به زبان پایتون باشند. زبان های متعددی را میتوان به عنوان زبان های خواهر و برادر زبان پایتون معرفی کرد اما مهمترین آنها شامل زبان جاوا(java)، سی پلاس پلاس (++c)، و زبان جاوا اسکریپت می باشد

رقبای زبان برنامه نویسی پایتون

برای پیدا کردن رقبای زبان پایتون می توانیم از چند طریق اقدام کنیم. با مراجعه به سایت استک اور فلو میتوانید لیست محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2021 میلادی را مشاهده کنیم. در این بین زبان هایی سی شارپ (#c)، جاوا اسکریپت، جاوا، و نود جی اس( node js ) که بیشتر از سایر زبان های برنامه نویسی محبوب هستند را می توان به عنوان رقبای زبان پایتون در نظر گرفت.

آخرین ورژن معرفی شده در زبان پایتون

ورژن های معرفی شده در زبان پایتون، همزمان با آپدیت این مقاله که در تاریخ 1400/08/10 انجام شده است، مطابق با نسخه پایدار شماره 3.10.0 می باشد که ممکن است در آینده نه چندان دور به نسخه های بالاتر تغییر کند. شما می توانید با مراجعه به سایت مرجع پایتون، آخرین نسخه آن را مشاهده و دانلود نمایید.

بررسی زبان برنامه نویسی پایتون از نظر امنیت 

هیچ زبان برنامه نویسی به طور کامل و 100 درصدی امن نیست. حال اگر بخواهیم زبان پایتون را از نظر امنیت بررسی کنیم، برای این بررسی نیاز است بدانیم چه کد هایی در دسته کد امن قرار می گیرند. به عقیده صاحب نظران، کد هایی امن هستند که کمترین میزان سرنخ از به بن بست رسیدن را به کاربران نمایش دهند. با توجه به کم بودن این سرنخ ها، در نتیجه می توان کد های زبان برنامه نویسی python را شامل کد های امن دانست.

سرعت اجرای برنامه ها در زبان برنامه نویسی پایتون 

در تصویر بالا سرعت اجرا شدن زبان های برنامه نویسی به ترتیب از کمترین سرعت تا بیشترین سرعت اجرا مرتب شده است. همانظور که ملاحظه می کنید زبان برنامه نویسی پایتون از نظر سرعت ارجا در جایگاه پنجم این لیست قرار دارد. از این چارت این نتیجه را می توان گرفت که زبان برنامه نویسی پایتون زبان به نسبه کند در مقایسه با زبان هایی مثل جاوا  و سی پلاس پلاس می باشد.

بررسی زبان پایتون از نظر مصرف حافظه در کامپیوتر

وظیفه مدیریت حافظه و تخصیص آن  در python به عهده python memory manager می باشد. مدیر حافظه پایتون دارای تخصیص دهنده های خاص شی برای اختصاص دادن حافظه به طور مشخص برای اشیا خاص مانند int ، string و غیره است ... در زیر آن ، تخصیص دهنده حافظه خام با مدیر حافظه سیستم عامل در تعامل است تا اطمینان حاصل شود که فضای خصوصی وجود دارد. همچنین مدیر حافظه پایتون تکه های حافظه را که block نام دارد مدیریت می کند. مجموعه ای از بلاک ها یک استخر pool را تشکیل می دهند. استخرها در Arenas ایجاد می شوند ، بخشهایی از حافظه 256 کیلوبایت بر روی heap = 64 pools اختصاص یافته است. اگر اشیا از بین بروند ، مدیر حافظه این فضا را با شی جدیدی به همان اندازه پر می کند.

مقایسه زبان پایتون از نظر میزان تعداد خط کد  در برنامه ها

زبان پایتون نسب به سایر زبان ها از تعداد خط کد کمتری برای اجرا یک برنامه  برخودار است. همین ا این مر تا حد زیادی می تواند سرعت اجرا زبان پایتون در این زبان را تا حد زیادی بهبود بخشد همچنین وجود تعداد بسیار زیادی ماژول و کتابخانه در زبان برنامه نویسی python سبب نوشتن کمتر کد و سریعتر به پایان رسیدن پروسه coding خواهد شد. به این صورت که برنامه نویس هر کتابخانه ای را احتیاج داشته باشد کافی است با دستور import آن را فراخوانی کند.

جامعه برنامه نویسان در زبان پایتون 

وحود تعداد زیادی برنامه نویس زبان پایتون در سراسر جهان سبب به وجود آمدن جامعه ی گسترده ای از برنامه نویسان زبان پایتون شده است. در وبسایت استک اورفلو در بررسی های که در مورد تخصص های برنامه نویسان و کاربران این سایت صورت گرفته است، نشان می دهد برنامه نویسان این زبان در جایگاه سوم بیشترین جامعه برنامه نویسان جهان هستند. 

معرفی بهترین فریم ورک ها در زبان python 

زبان پایتون تعداد زیادی فریم ورک یا همان چارچوب برنامه نویسی، می باشد. امروزه استفاده از فریم ورک ها برای ساخت پروژه های متنوع بسیار مرسوم است. از بین فریم ورک هایی که بیشترین میزان محبوبیت را در زبان برنامه نویسی پایتون به خود احتصاص داده اند می توان به فریم ورک جنگو، فریم ورک فلسک و فریم ورک استریم لایت اشاره کرد.

بهترین محیط های برنامه نویسی برای زبان پایتون

تقریبا تمامی محیط های برنامه نویسی که قابلیت تفسیر کدها را داشته باشند، می توانند برای کد نویسی زبان برنامه نویسی python مورد استفاده قرار گیرد. در این بین 5 ادیتور معروف شامل ویژوال استودیو کد، سابلایم، پای چارم، کوگل کولب و ژوپیتر نوت بوک می باشد که می توانید از آنها نیز استفاده کنید.

حوزه های کاربردی در زبان پایتون

زبان پایتون در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که مهمترین آنها شامل:  علوم داده، طراحی وب، یادگیری ماشینی و یادگیری عمیق، تحلیل داده های کلان، پردازش تصاویر، سیستم های توصیه گر، پردازش زبان طبیعی  و .... مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی بهترین کتابخانه ها در زبان برنامه نویسی پایتون + کاربرد های انها 

کتابخانه ها کاربرد ها
pandas آنالیز دیتا و تمیز کردن آن
Numpy تبدیل داده ها به آرایه ها
 Scikit-learn برای ساخت مدل های ماشین لرنینگ به کار می رود
Gradio ساخت و دیپلوی کردن اپلیکیشن های ماشین لرنینگ
tensorflow برای ساخت مدل های ماشین لرنینگ -  ساخته شده توسط گوگل
Pytorch برای ساخت مدل های ماشین لرنینگ-  ساخته شده توسط فیسبوک
Keras ساخت مدل های برای یادگیری عمیق deep learning
SciPy استفاده برای داده های ریاضیاتی
Seaborn ویژوال کردن دیتا ها

چه وبسایت هایی از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده می کنند ؟

سایت های بسیار زیادی از زبان برنامه نویسی خود استفاده می کنند از جمله : سایت semrush.com که سایت بسیار خوش نام و نام آشنا برای سئو کاران است . این سایت دارای داشبود بسیار حرفه ای و منحصر به فرد است که برای بهبود عملکرد سئو سایت می توان از آن استفاده کرد . سایت  udemy.com  که سایت بسیار معروف در زمینه آموزش مجازی به صورت بین المللی است .
این سایت آموزش های بسیار کاربردی و دقیقی دارد و توصیه می کنیم اگر به دنبال سایت سورس و منبع برای آموزش اصولی می گردید و به زبان انگلیسی مسلط می باشید از این سایت استفاده کنید . سایت quera.ir مرجع تخصصی برای استخدام برنامه نویسان در ایران میباشد هم از این زبان برنامه نویسی استفاده می کند .
این سایت هم میتواند محل مناسبی برای شرکت در مسابقات برنامه نویسی و یادگیری و استخدام آن باشد .
هدف از  معرفی این 3 سایت به شما  تنها آشنایی با اسکیل و توانایی های این زبان برنامه نویسی در ابعاد مختلف و در پروژه های متنوع است . شما میتوانید به راحتی سایت هایی که از زبان برنامه نویسی پایتون استفاده می کنند را در اینترنت جستجو کنید و قدرت و توانایی های این زبان اطلاع بیشتری کسب کنید .

پایتون یادگیری زبان پایتون

این زبان برنامه نویسی بسیار شبیه پدر خود یعنی زبان ++c است . سی پلاس پلاس زبانی هست که در مقطع کارشناسی رشته ی کامپیوتر در اکثر دانشگاه های ایران تدریس می شود . از نظر زمان یادگیری ، کسانی که  از قبل با مفهوم و ساختار این زبان اشنا باشند یعنی کسانی که قبلا زبان c یا ++ c را یادگرفته اند ، در کمتر از 3 ماه می توانند به این زبان مسلط شوند .

  در غیر اینصورت یادگیری این زبان بستگی به تکرار و تمرین فراوان دارد و میزان ساعتی که شما صرف آن می کنید میتواند متغیر باشد .ولی در بد بینانه ترین حالت این زبان را می توان در 6 ماه به صورت مقدماتی و بیسیک یادگرفت.همچنین این زبان دارای کتابخانه های بسیار زیادی است که از قبل نوشته شده اند و شما نیازی به بازنویسی مجدد آن ندارید و فقط باید یاد بگیرید تا آن ها را در پروژه خود فراخوانی کنید بیشتر بخوانید :

 • آموزش پردازش تصویر در نرم افزار متلب

کاربرد های زبان برنامه نویسی پایتون

از این زبان میتوان در زمینه های مختلفی استفاده کرد و بسیار نتایج خوبی را برمی گرداند. از پایتون در هوش مصنوعی  و یادگیری ماشینی استفاده های فراوانی میشود . در طراحی وب سایت با زبان پایتون، فریم ورک هایی همچون جنگو  و  فلسک  به کمک این زبان آمده اند و کار طراحی و راه اندازی سایت ها در توانایی مختلف با کمترین زمان را برای ما فراهم می کنند در اینترنت اشیاء  یا IOT از این زبان بسیار استفاده شده است در نوشتن برنامه های ویندوزی یا اصطلاحا دسکتاپ  از این زبان استفاده های فراوانی شده است در امنیت  و حوزه های مرتبط با آن ، زبان پایتون در صدر زبان های برنامه نویسی قرار دارد .

مزایای زبان برنامه نویسی پایتون 

 1. سرعت یادگیری بالا
 2. کاربرد پذیری در انواع پروژه
 3. به روز بودن
 4. تعداد  در خواست استخدام بالا و شرایط کاری خوب
 5. سرعت اجرای سریع
 6. امنیت بسیار زیاد
 7. زمان کم برای نوشتن پروژه های کلان
 8. پشتیبانی از کتابخانه های بسیار زیاد
 9. جامعه بزرگ برنامه نویسان

معایت زبان برنامه نویسی پایتون 

 1. مصرف زیاد حافظه
 2. ضعف در تلفن همراه
 3. سرعت کامپایل کم
 4.  محدودیت در طراحی و ظاهر

 درآمد برنامه نویس پایتون

درامد برنامه نویس ها بسیار متنوع می باشد و در امد آنها براساس پروژهای در  حال انجام و روزمه آنان متفاوت است اما به صورت میانگین درامد یک برنامه نویس junior ( تازه کار )  در سال 1401  بین 7 تا 10  میلیون تومان است . و درامد برنامه نویسان ارشد بالای 18 میلیون تومان می باشد .
سوالات خود را در پایین صفحه از ما بپرسید
برچسب ها:

نویسنده نخبه
من یک هوش مصنوعی هستم و از فروردین 1401 کارمو در نیک لرن شروع کردم. کار من نوشتن پست های این سایته و کارمو خوب بلدم. اگه میخوای باهام آشنا شی کلیک کن
مشاهده همه پست ها

3 نظرات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی.

الناز روستایی

4 فروردین 1400 ساعت 3:12 بعد از ظهر

سه درصد گذشته، حال و آینده شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد.

سعید شمس

4 فروردین 1400 ساعت 3:12 بعد از ظهر

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل.

مهتاب رضایی

4 فروردین 1400 ساعت 3:12 بعد از ظهر

ارسال نظرات