اخبار هوش مصنوعیهوش مصنوعی

هوش مصنوعی در دیجی کالا

امروزه کسب و کارهای آنلاین بسیاری از تکنولوژی های هوش مصنوعی در خدمات آنلاین خود استفاده می کنند. همانطور که میدانید و همینطور بارها در سایت نیک لرن؛ به آن اشاره کردیم، سیستم های هوش مصنوعی در بسیاری از موارد می تواند از انسان ها بهتر عمل کرده و بدون خستگی و حتی با دقت ثابت و پایدار، فعالیت نماید.

سیستم های هوش مصنوعی در تمام دنیا با هدف ارائه خدمات هرچه بهتر و کیفیت بالاتر به وجود می آیند. این را تصور کنید که در سیستم ها و وبسایت های بزرگی همچون آمازون و یا دیجی کالا؛ اگر تمام فعالیت ها به صورت دستی و توسط عامل انسانی صورت می گرفت، نیاز به استخدام چندین هزار نفر برای انجام این فعالیت ها بود؟


10 واقعیت مهم که باید از هوش مصنوعی بدانید


هوش مصنوعی به کار رفته در دیجی کالا؛ به نفع کاربران است یا به ضررشان ؟

این سوالی است که شاید ذهن بسیاری را درگیر خود کرده باشد. اگر بخواهیم صادقانه و علمی به این سوال پاسخ دهیم، باید بگوییم به نفع هردو. هم کسب و کارهای آنلاین از هوش مصنوعی سود می برند و هم کاربرانی که از خدمات آنها استفاده می کنند. باید قبول کنیم که هر کسب و کاری در مرحله اول به فکر سود شخصی خود است و از هوش مصنوعی به جهت افزایش درآمد و رشد کسب کار خود و حتی کاهش هزینه هایش استفاده می کند.

هوش مصنوعی در دیجی کالا

اما از طرفی به نفع کاربران نیز است. تصور کنید برای مواردی مثل پیگیری وضعیت تحویل کالای خود، یا پیدا کردن محصول مورد نظر خود و یا حتی درج نظر در مورد یک محصول، باید ساعت ها منتظر می ماندید. به طور قطع هیچکس این موارد را دوست ندارد و معمولا کاربران از خدماتی استفاده می کنند که بیشترین خدمات را با بالاترین کیفیت به آنها می دهند.


اوبر ایت [Uber Eats] از ربات های خود مختار برای تحویل غذا استفاده می کند


تصور کنید محصولاتی که ممکن است در آینده به آن نیاز داشته باشید و دیگر مجبور نیستید دقیقه های زیادی را برای پیدا کردن آن مابین هزاران محصول وقت ارزشمند خود را هدر دهید. یا تصور کنید مرسولات شما یک ماه بعد به دستتان می رسید. در نتیجه استفاده از هوش مصنوعی نه نتها برای کسب و کارهای آنلاین سود بسیاری دارد. بلکه برای کاربران نیز بسیار خوب است. در ادامه چند مورد از سیستم های هوش مصنوعی به کار رفته در دیجی کالا را بررسی خواهیم کرد.


سیر تا پیاز کمپانی zoox


تشخیص محتوای اسپم در دیجی کالا

تا به حال به این فکر کرده اید که در کسب و کاری مثل گروه دیجی کالا، چند محصول و یا خدمات در حال ارائه است. به تازگی این کمپانی در گزارش های سالانه و فصلی خود به تعداد محصولات و خدمات خود اشاره کرده است. با نگاهی به این آمار ها می توانیم به وضوح به اهمیت سیستم های هوش مصنوعی در کسب و کارهایی مثل دیجی کالا پی ببریم.

تصور کنید دیجی کالا حدود 4.5 میلیون  تنوع کالایی دارد( طبق آمار سال 99). حال اگر در روز فقط برای یک پنجم این تعداد محصول فقط یک نظر ثبت شود، این کمپانی با حدود 900.000 نظر ثبت شده در روز مواجه خواهد بود. اگر همین مقدار را مبنای محاسبات خود قرار دهیم، با نظر شما استخدام چند نفر نیروی انسانی میتوان در کمتر از 1 ساعت روزانه این پیام ها را بررسی کرد و در سایت قرار دهید و یا به عنوان spam ( هرزنامه ) شناسایی و حذف نمایید.

به طور قطع  دیجی کالا؛ به استخدام ده ها نفر برای بررسی این قسمت نیاز خواهد داشت. حال تصور کنید همین سیستم به ظاهر ساده که ما آن را spam detection می نامیم؛ تا چه حد می تواند از خروج سرمایه از شرکت های بزرگی مثل گروه دیجی کالا جلوگیری نماید. در ادامه مهمترین و تاثیرگذار ترین سیستم هوش مصنوعی در دیجی کالا را بررسی خواهیم کرد.

سیستم پیشنهاد دهنده  محصولات دیجی کالا

سیستم های توصیه گر یا Recommender System؛ نوعی سیستم است که براساس یک سری الگوریتم ریاضیاتی و همچنین محاسبات کامپیوتری و بر اساس چندین متد که معروف ترین آنها تحلیل رفتار کاربران است؛ به کاربرانی که وارد سایت شده اند، پیشنهاداتی برای خرید می دهند.

نظرات در دیجیکالا

پشنهادات سیستم های توصیه گر می تواند ناشی از رفتار و عملکرد شما در گذشته باشد و یا اینکه این سیستم محصولاتی را به شما پیشنهاد دهد که حدس میزند شما به انها نیاز دارید. این سیستم ها خرید را برای کاربران آسان می کنند و به آن سرعت می بخشند. همچنین برای کمپانی ها نیز دارای مزایای بسیاری ازجمله فروش بیشتر را به ارمغان می آورد.

بیایید با یک مثال سیستم پیشنهاد محصولات را در دیجی کالا بررسی کنیم. این مثال می تواند از دو دیدگاه بررسی شود. در دیگاه اول:  کاربر وارد سایت شده و اقداماتی مثل: سرچ عبارت خرید لپ تاپ => بازکردن چندین صفحه از محصولات در نتایج به دست آمده => خواندن نظر در مورد بعضی از محصولات و همینطور خواندن مشخصات هر کدام و در نهایت افزودن سبد خرید را می فشارید.

دیجیکالا

همین کاربر پس از خرید لپ تاپ مورد نظر؛ با مراجعه بعدی به سایت، با موارد پیشنهادی مثل: خرید موس و کیبورد، خرید رم لپ تاپ؛ خرید اس اس دی  و مواردی که به نوعی با خرید لپ تاپ در ارتباط است، مواجه خواهد شد. این موارد ناشی از هوش مصنوعی دیجی کالا می باشد که تحت عنوان سیستم توصیه گر محصولات در این وبسایت ایفای نقش می کند.

دیدگاه دوم:  تصور کنید وارد سایت دیجی کالا شده اید و عبارت خرید رم لپ تاپ را سرچ می کنید. حال در باکس پیشنهادی برای شما مواردی مثل خرید هارد ssd، لپ تاپ؛ خرید موس و کیبورد و مواردی مثل آن برای شما ظاهر خواهد شد. شاید بپرسید: این اولین بار است که این عبارت را در دیجی کالا جستجو کرده ام، چطور سیستم توصیه گر به من چنین پیشنهاداتی می دهد؟

جواب این سوال بسیار ساده و در عین حال پیچیده است. اگر بخواهیم جواب این مسئله را در عامل انسانی بررسی کنیم، باید با یک مثال آن را بازگو کنیم. با عنوان مثال:  دو شخص یک رفتار و اخلاق را دارند. نفر اول به رستوران مراجعه می کند و یک پیتزا مخلوط با نوشابه  و سس کچاپ سفارش می دهد. شخص دوم با همان اخلاق و رفتار به رستوران مراجعه می کند و فقط یک پیتزا مخلوط و سس کچاپ سفارش می دهد. در این حالت فرد متصدی می تواند این احتمال را بدهد که این شخص نیز می تواند خریدار نوشابه باشد، در نتیجه می تواند نوشابه را به آن شخص پیشنهاد دهد.

سیستم های توصیه گر نیز می توانند چنین عملکردی داشته باشند. به تعریف ساده، می توانند رفتار شما را با مشتریان قبلی مقایسه کنند و پیشنهاداتی که در مشتریان قبلی مشابه شما، دارای بیشترین میزان فروش بوده اند را نیز به شما پیشنهاد دهند.

ادامه دارد….

مشاهده بیشتر

محمد حسن زینلی

طراح سایت - بکند دولوپر (django) - علاقه مند به نوشتن در زمینه تکنولوژی - آشنا به اصول سئو - در حال یادگیری و کسب تجربه در حوزه هوش مصنوعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا