خبرهای روز تکنولوژی

پیش بینی احتمال افزایش قیمت گرافیک

همانطور که میدانید تنش های میان کشور های تولید کننده چیب و استفاده کنندگان عمده این محصولات به اوج خود رسیده است. در حال حاضر که سراسر دنیا با کمبود شدید چیپ همراه است، قیمت های کارت های گرافیک توسط شرکت های اصلی همانند ای ام دی، انودیا و اینتل، در حال افزایش است.

به رونق گرفتن استفاده از Gpu در صنایع مختلف همانند: استخراج رمز ارز و استفاده در حوزه هوش مصنوعی، تقاضا برای خرید کارت های گرافیک در سراسر دنیا بسیار زیاد است. عده ای رسانه های معتبر، مقصر اصلی این مسائل را کمپانی tsmc می دانند که بازی گردادن اصلی تولید چیپ در دنیا است و 57 درصد چیپ های موجود در جهان از این کمپانی بیرون آمده اند.

بیشتر بخوانید: با دیتاست جدید فیسبوک آشنا شوید.

gpu x

نقش کمپانی nvidia در گرانی کارت های گرافیک

کمپانی انودیا که به تازگی در جهان سر و صدا های بسیاری را به راه انداخته است، می تواند به عنوان یکی از مهمترین عاملان گرانی کارت های گرافیک در جهان محسوب شود. چندی پیش و در مراسم سالیانه معرفی محصولات جدید این کمپانی، محصولات بسیاری معرفی شد که بسیاری از آنها توسط nvidia دیزاین شده و توسط tsmc قرار است تولید شوند. 

به عقیده فعالان در این زمینه، همین امر مختل شدن عرضه چیپ به سایر کمپانی ها و افزایش بی سابقه قیمت کارت های گرافیک شده است. به طوری که در بسیاری از ایالات های آمریکا در زمان عرضه اولیه گرافیک های جدید کمپانی انودیا همچون گرافیک RTX 3080  صف ها طولانی برای خرید در فروشگاه ها ایجاد شده است. 

بیشتر بخوانید: اخبار هوش مصنوعی 

گرافیک

از این رو کمپانی هایی همچون سامسونگ و اپل نیز اقدام به دیزاین چیپ های اختصاصی خود کرده اند. همانطور که میدانید و بیشتر به آن اشاره کردیم، کمپانی هایی همانند سامسونگ را می توان به عنوان هم طراح و هم تولید کننده چیپ های Hytech در نظر گرفت. در حال حاضر کمپانی اپل تنها طراحی و دیزاین این چیپ ها را انجام میدهد و تولید آن را برون سپاری می کند. دور از انتظار نیست در آینده نه چندان دور کمپانی های مثل سامسونگ از tmsc پیشی بگیرد. 

بیشتر بخوانید: خبرهای روز تکنولوژی 

 

مشاهده بیشتر

محمد حسن زینلی

طراح سایت - بکند دولوپر (django) - علاقه مند به نوشتن در زمینه تکنولوژی - آشنا به اصول سئو - در حال یادگیری و کسب تجربه در حوزه هوش مصنوعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا