تکنولوژی

شکایت اتحادیه اروپا علیه اپل

کمسیون اتحادیه اروپا ، اپل را به رفتار انحصاری و ضد رقابتی متهم کرده است . در این شکایت آمده است ، از آنجایی که کمپانی اپل موقعیت غالب بازار تلفن همراه را در اروپا داراست ، با تضعیف کردن استریم های موزیک مانند اسپاتیفای ، قوانین رقابتی اتحادیه اروپا را نقض کرده است .

این اتهامات در نتیجه شکایت سرویس استریم موزیک spotify در سال 2019 است که شرکت اپل را  متهم به تضعیف این سرویس در اپ استور خود کرده بود .  این در حالی است که سرویس های شخصی اپل از جمله اپل موزیک ، از 30 درصد کارمزد اپل معاف هستند و در نتیجه قیمت به صرفه تر برای کاربران نسبت به مدل های مشابه خواهد بود .

در این شکایت اتحادیه اروپا بر روی 2 قانون مهم اپ  استور تمرکز کرده است :

  1. قانون اول :  اپ های موجود در اپ استور باید از سیستم پرداخت اپل استفاده کنند . به عنوان مثال اگر کاربران اسپاتیفای بخواهد تراکنشی را انجام بدهند ، اپل پس از کسر 30 درصدی کارمزد تراکنش ، مابقی مبلغ را برای اسپاتیفای واریز می کند . این عمل باعث افزایش 30  درصدی خرید یا هزینه اشتراک اپ های غیر رایگان در اپ استور شده است .
  2. قانون دوم :  در اپ استور توصعه دهندگان اگر از درگاه اپل دبرای دریافت مبالغ استفاده نکنند ، مجاز به اطلاع رسانی دریافت وجه خارج از سیستم اپل در اپ خود نیستند .

اتحادیه اروپا بیان کرده است که ، اپل رقابت در بازار استریم موزیک را تضعیف کرده  و هزینه رقابت با اپل در این بازار برای رقبای آن بسیار بالاست . همچنین معتقد است افزایش 30 درصدی قیمت اشتراک و یا خرید اپ در اپ استور ، در نهایت به ضرر مصرف کننده است .

اپل

با اعلام این اتهامات ، اپل 12 هفته فرصت دارد تا جوابیه خود را نسبت به این اتهام به اتحادیه اروپا ارسال نماید . پس از آن رسیدگی به اتهامات شروع خواهد شد . اگر دادگاه بر علیه اپل حکمی را صادر کند که احتمال آن بسیار زیاد است ، اپل ضرر  زیادی را متحمل خواهد شد و 10 درصد درآمد سالیانه اش یعنی 27 میلیارد دلار جریمه خواهد شد .

بیشتر بخوانید: پیش بینی کنفرانس آینده اپل در ماه مارچ 2022

قطعا این آخرین شکایت اتحادیه اروپا از اپل نخواهد بود زیرا اپل همین رویه را در استریم بازی ، کتاب های الکترونیکی و …. دنبال می کند . این درحالی است که تمامی این موارد و اپ هایی که تحت پوشش یا ساخته شده خود اپل می باشند از تمامی کارمزد ها معاف هستند در نتیجه قیمت ارزانتری برای مصرف کننده خواهد داشت .

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا