تکنولوژیهوش مصنوعی

الگوریتم جدید فیسبوک با بیش از 1 میلیارد تصویر آموزش دیده است

محققان فیسبوک به الگوریتم جدیدی در هوش مصنوعی دست پیدا کرده اند که میتواند تمام تصاویر موجود در اینترنت، حتی بدون برچسب (  به این معنا که مشخص شود عکس به چیزی شباهت دارد ) را بیاموزد . محققان فیسبوک انتظار دارند این الگوریتم انقلابی در صنعت بینایی رایانه ایجاد کند

این الگوریتم که SEER (SElf-SupERvised) نام دارد ، با استفاده از یک میلیارد تصویر موجود در اینستاگرام که بدون برجسب می باشد آموزش دیده است و میتواند وظایفی از جمله تشخص اشیاء (object detection) را با دقت بسیار بالا انجام دهد . این روش لرنینگ که self-supervised learning  نام دارد قبلا هم آزمایش و تست شده بود ولی به نتایج و دقت مطلوبی نرسیده بود .

یادگیری خود نظارت شده یا self-supervised learning  شده اخیراً توجه  بسیاری را به خود جلب کرده است ، زیرا این بدان معناست که برای برچسب گذاری توسط انسان به داده های بسیار کمتری احتیاج دارد . کاری که وقت گیر است و اکثر محققان ترجیح می دهند بدون آن انجام دهند. در عین حال ، بدون نیاز به یک مجموعه داده سرپرستی ، یک مدل نظارت بر خود می تواند با مجموعه داده های بزرگتر و متنوع کار کند.

پریا گوپال ، مهندس نرم افزار در Facebook AI Research  در گفتگو با ZDNET توضیح میدهد : SEER اولین مدل بینایی رایانه ای کاملاً تحت نظارت خود است که بر روی تصاویر اینترنتی تصادفی آموزش داده می شود ، در مقایسه با کارهای موجود تحت نظارت خود در بینایی رایانه ای که بر روی مجموعه داده های ImageNet بسیار منظم آموزش دیده اند.

بیشتر بخوانید :  فهم زبان انسان در هوش مصنوعی ( NLP )

ImageNet ، در واقع ، یک پایگاه داده در مقیاس بزرگ از میلیون ها عکس است که توسط محققان برچسب گذاری شده اند و برای پیشرفت در پیشرفت هوش مصنوعی به جامعه بزرگتر بینایی رایانه باز می شوند.

 

 

مشاهده بیشتر

محمد حسن زینلی

طراح سایت - بکند دولوپر (django) - علاقه مند به نوشتن در زمینه تکنولوژی - آشنا به اصول سئو - در حال یادگیری و کسب تجربه در حوزه هوش مصنوعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا