اخبار تکنولوژیتکنولوژی

ابر رایانه دانشگاه امیرکبیر – سیمرغ

افتتاح و بهره برداری از ابر رایانه دانشگاه امیر کبیر

ابر کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر که از آن با نام سیمرغ یاد می‌شود، شامل دو پروژه پژوهش، طراحی و پیاده‌سازی ابررایانه سیمرغ  با محوریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و پایش و راهبری طرح ابررایانه سیمرغ و انجام مطالعات تحقیقاتی جهت توسعه آن با محوریت پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

قطعات این ابر رایانه به صورت 90 درصدی از برند های مطرح دنیا جمع آوری شده است و مابقی آن و همچنین منتاژ آن در داخل ایران انجام شده است

ابر رایانه چیست ؟

ابر کامپیوتر(Supercomputer) به رایانه‌هایی گفته می‌شود که ظرفیت بالایی در محاسبات دارند. این واژه برای اولین ‌بار توسط مجله نیویورک ورلد برای اشاره به جدول‌ سازهای IBM در دانشگاه کلمبیا به ‌کار رفت.

فاز اول پروژه پایش و راهبری طرح ابررایانه سیمرغ، شامل برنامه‌ریزی طرح، راهبری و پایش طراحی ابررایانه سیمرغ، شناخت نیازمندی‌های بستر آزمون و ارزیابی و شناخت مفاهیم علمی و فنی نسل‌های آتی رایانش فوق سریع است که توسط پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات نهایی شده است.

در طرح این ابررایانه، دستیابی به مدل مهندسی و پرتوتایپ اَبررایانه با ظرفیت پردازشی حدود ۱۶۰ ترافلاپس در گام اول طرح و توسعه آن به مقیاس پتافلاپس در گام دوم طرح پیش‌بینی شده است.

دکتر احمد معتمدی، رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه ابر رایانه سیمرغ یک سیستم پرقدرت است، گفت: این طرح آماده شده و قرار است با حضور رییس‌جمهوری این طرح افتتاح شود.

بر اساس گزارش جهانی منتشر شده در نوامبر ۲۰۲۰ برترین سوپر کامپیوترهای دنیا معرفی شد که رتبه اول به سوپر کامپیوتر Fugaku از کشور ژاپن تعلق گرفت و بعد از آن Summit از امریکا در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفت.

مشاهده بیشتر

محمد حسن زینلی

طراح سایت - بکند دولوپر (django) - علاقه مند به نوشتن در زمینه تکنولوژی - آشنا به اصول سئو - در حال یادگیری و کسب تجربه در حوزه هوش مصنوعی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا